مقالات

سنگ تایل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شاید اسم سنگ تایل به گوشتان خورده باشد و از خودتان پرسیده باشید سنگ تایل چیست. سنگ‌های تایل رایج‌ترین سنگ‌هایی هستند که در ساختمان سازی به کار می‌روند و همه‌ی ما در خانه‌هایی که زندگی می‌کنیم کم و بیش انواع مختلف آن را دیده‌ایم.

در این گفتار می‌خواهیم با هم ببینیم سنگ تایل چیست، چه کاربردهایی دارد، در چه ابعادی و با چه وسیله‌ای برش داده می‌شود و اصلاً چرا سنگ‌ها به شکل تایل برش می‌خورند.

سنگ تایل چیست

سنگ‌های تایل چه نوع سنگ‌هایی هستند؟

برای اینکه به دیدگاهی روشن از سنگ‌های تایل برسیم، بد نیست ببینیم تفاوت سنگ اسلب با سنگ تایل چیست. بر خلاف سنگ اسلب که ممکن است بعد از برش از سنگ کوپ دوباره دست‌خوش تغییر شود، سنگ تایل فرآورده‌ی نهایی فرآیند سنگ‌بری است.

در واقع سنگ تایل به سنگ‌های سایزشده می‌گویند. یک تفاوت دیگر سنگ تایل و اسلب در اندازه و کیفیت آن‌هاست، سنگ‌های بزرگ‌تر که کیفیت بالاتری هم دارند تبدیل به اسلب می‌شوند. البته این بدان معنا نیست که سنگ تایل بی کیفیت است.

کیفیت سنگ تایل نیز بالاست؛ به علاوه، چون دقت برش آن‌ها بالاست و قیمتشان نیز به صرفه است، طرفداران زیادی دارد. با وجود این، اگر سفارش دهنده کیفیت خاصی از سنگ تایل را مد نظر داشته باشد، می‌توان سنگ تایل را از سنگ اسلب تهیه کرد. البته این کار معایب خاص خودش را دارد؛ مثلاً اینکه پرتی سنگبری زیاد می‌شود و در نتیجه قیمت آن بالا می‌رود.

انواع مختلف سنگ تایل عبارتند از: مرمر، مرمریت، گرانیت، سنگ آهک، تراورتن، سند استون، سفال، انیکس، کوارتز و غیره.

READ  سنگ تراونیکس چیست؟

بسته به نوع کاربرد سنگ تایل می توان از انواع مختلف استفاده نمود. معمولا در محیط های بیرونی و در معرض عوامل فیزیکی و شیمیایی از سنگ گرانیت و یا سنگ چینی استفاده می کنند . سنگ مرمریت کاربرد وسیعی در محیط داخلی ساختمان و کف و دیواره ها دارد. سنگ تایل تراورتن به علت داشتن تخلخل کاربرد ان در محیط های کف محدود گردیده است.

ابعاد سنگ‌های تایل

همانطور که در بخش سنگ تایل چیست گفته شد، سنگ تایل در ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد. علت آن نیز ابعاد متغیر و قابل سفارش سنگ‌های تایل است.

سنگ‌های تایل به شکل مربع‌هایی در ابعاد استاندارد 40 × 40، 50 × 50، 60 × 60 و 80 × 80 بریده می‌شوند. اما می‌توان ابعاد دلخواه را برای سنگ تایل سفارش داد. ضخامت سنگ‌های تایل نیز کم است و از نظر ضخامت به سنگ اسلب که عموماً 2 سانتیمتر ضخامت دارد، نمی‌رسد. ابعاد دیگر سنگ تایل شامل 30*60 و 40*80 اشاره کرد که در قسمت های مختلف سالن که نیاز به ابعاد مستطیلی هست، می توان از آن استفاده نمود.

کاربرد سنگ‌های تایل

سنگ‌های تایل هم در ساختمان‌های مسکونی و هم در ساختمان‌های تجاری کاربرد دارند. از سنگ تایل در بخش‌هایی از ساختمان مانند دیوار یا کف آشپزخانه، سرویس بهداشتی، سالن‌ها و غیره استفاده می‌کنند. سنگ‌های تایل هم در ساخت نمای خارجی و هم در ساخت نمای داخلی ساختمان کاربرد دارند.

چرا سنگ‌ها به صورت تایل برش زده می‌شوند؟

برش سنگ‌ها بستگی به کاربری آن‌ها دارد. یا به عبارت دیگر، سنگ‌هایی با برش‌های مختلف، کاربری‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال، در بعضی از قسمت‌های ساختمان امکان استفاده از سنگ‌های اسلب که در ابعاد بزرگتری نسبت به سنگ‌های تایل بریده می‌شوند، وجود ندارد.

READ  مزایای خرید سنگ و نکات مهم درباره آن

از طرفی ممکن است سنگ خام اولیه ایجاب کند که برش به صورت تایل انجام شود. سنگ‌های کوپ با شکل هندسی نامنظم معمولاً قله بر می‌شوند و برای برش سنگ تایل مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته ممنوعیتی برای برش سنگ‌های دیگر و تهیه‌ی سنگ تایل وجود ندارد.

در خصوص برش سنگ تایل همه چیز به سفارش بستگی دارد. در بخش‌های قبلی برای دادن ایده‌ای روشن‌تر از سنگ تایل گفتیم برخی تفاوت‌های سنگ اسلب با سنگ تایل چیست. جا دارد در این قسمت به یک تفاوت مهم دیگر این دو نوع سنگ اشاره کنیم؛ این تفاوت در قیمت آن‌ها مشاهده می‌شود.

سنگ تایل از لحاظ قیمتی ارزان‌تر از سنگ اسلب است. از این‌رو استفاده از سنگ‌های تایل بسیار رواج دارد و برش سنگ به صورت تایل توجیه می‌شود.

شایان ذکر است که سنگ تایل به دلیل کوچک بودن اندازه‌ها راحت‌تر از سنگ اسلب حمل و نصب می‌شود. جدای از این مزیت‌ها، سنگ‌های تایل را می‌توان با دقت بالایی برش زد و حتی امکان برش‌هایی با دقت میلیمتری نیز امکان‌پذیر است. به همین دلیل کارآیی سنگ تایل بالا می‌رود و اهمیت زیادی در صنعت ساختمان سازی پیدا می‌کند.

ابزار برش سنگ تایل

پر کاربردترین ابزار برش سنگ، اره‌ی الماسه است، یعنی اره‌ای که دارای تیغه‌های الماسه باشد. برای برش سنگ تایل از سنگ کوپ با شکل نامنظم از قله بر استفاده می‌شود. در صورتی که سنگ تایل از سنگ اسلب تهیه شود، ابزار برش سنگ متناسب با جنس سنگ‌ها انتخاب می‌شود.

برای سنگ‌های سخت مثل گرانیت از اره‌هایی با تیغه‌ی براده‌ی چدن یا فولاد استفاده می‌شود. اما برای برش سنگ‌هایی که سختی آن‌ها به اندازه‌ی گرانیت نیست، مثل سنگ‌های آهکی، از اره‌هایی با تیغه‌ی الماسه استفاده می‌‌کنند.

READ  سنگ اسلب چیست ؟
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *